OLEJOVÉ BARVY

Informace

Slevy

OLEJOVÉ BARVY

Historie vzniku olejových barev sahá hluboko do minulosti, avšak v umělecké tvorbě se olejové barvy začaly používat v 15. století. Do té doby se malovalo převážně temperou. Temperové barvy však nevyhovovaly kvůli svému rychlému schnutí. A tak umělci hledali barvy, které schnou pomalu, tak aby bylo možné pracovat s detailem a malbu opravovat. Tot...

Historie vzniku olejových barev sahá hluboko do minulosti, avšak v umělecké tvorbě se olejové barvy začaly používat v 15. století. Do té doby se malovalo převážně temperou. Temperové barvy však nevyhovovaly kvůli svému rychlému schnutí. A tak umělci hledali barvy, které schnou pomalu, tak aby bylo možné pracovat s detailem a malbu opravovat. Toto kritérium olejové barvy splňují dokonale, schnou totiž pomalu a dlouho. Záleží na druhu a množství oleje, druhu použitého pigmentu a v neposlední řadě také na tloušťce a počtu vrstev. Vtip je v tom, že olejové barvy neschnou odpařováním, tak jako je tomu třeba u akrylu, ale oxidací oleje. Proces schnutí tedy může trvat velmi dlouho, i týden, měsíce ale třeba i dva roky. Záleží na druhu a množství oleje, druhu použitého pigmentu a v neposlední řadě také na tloušťce a počtu vrstev. Pokud malujeme technikou ,,alla prima", což v podstatě znamená namalovat obraz ,,na první dobrou", tedy celý a naráz, schnutí tak dlouho netrvá. Malba také bývá nejstálejší. Pokud malujeme ve vrstvách, musíme si na konečný výsledek počkat. Je nutné nechat vždy dokonale proschnout, respektive ztuhnout jednotlivé vrstvy. Pokud na dokonalé proschnutí nepočkáme, obraz nám zpravidla popraská, říkáme, že krakeluje.  Proč se tak děje? Olejová barva potřebuje ke svému schnutí kyslík, světlo a teplo. Působením těchto faktorů dochází k oxidaci oleje, barva nabírá kyslík a tím pádem tuhne. Tedy neschne, ale tuhne. Pokud však spodní ještě neztuhlou barvu uzavřeme další vrstvou, obraz nám prosýchá odshora. Vrchní vrstva ztuhne a proces postupuje ke spodním vrstvám. Ty oxidací nabobtnají a zvětší svůj objem. Vrchní vrstva nevydrží pnutí a začne krakelovat, tedy praskat. Popraskání barev. Toto samé pravidlo, tedy dlouhou dobu schnutí uplatňujeme i u závěrečného laku. 

Složení olejových barev:  Olejové barvy se skládají z pojiva a pigmentu. Pigment určuje vlastnosti barev. Pojivem jsou oleje,  běžně  se používá lněný olej nebo saflorový. Jde o vysýchavé mastné oleje, které jsou nejpříbuznější třeba slunečnicovému oleji. Poznámka na okraj, olejovou barvu můžeme také naředit třeba právě slunečnicovým olejem, ale jen trošku. Pamatujte, čím méně oleje, tím kratší doba schnutí. Dáváme jen minimální nutné množství oleje. Jde o to, aby mezi mikročástečkami pigmentu byly v barvě co nejmenší rozestupy. Čím více pigmentu (a méně oleje), tím je barva kvalitnější a rychleji usychá. 

Ředění olejových barev: Barvou z tuby se dá malovat přímo, někdy však je potřebujeme naředit. Provádíme buď ředidlem nebo pojivem.

Ředidla, různá ředítka:  Na trhu jich je nepřeberné množství. Ředidlo rychleji zasychá a z barvy se téměř odpaří. Používáme je v případě, že chceme mít řidší a tekutější barvu. Nemusíme jej však nutně používat k ředění barev. Ředidla mají totiž svou specifickou ,,vůni" a některým lidem může tato vůně vadit. Především alergikům. V současné době však již existují i ředidla a minerální lihy téměř bez zápachu. Dobré je používat ředidla k vymývání štětců.

Ředění pojivem, tedy olejem: Používáme vysýchavé mastné oleje, třeba lněný nebo saflorový. Pozor však na přeolejování barvy. 

Polymerovaný hustý lněný olej, tzv. hustý olej je určen k ředění barev, jeho nevýhodou však je, že je příliš hustý a do barvy se tak dostane příliš velké množství oleje a tím se ovlivní schnutí barev. Někdy je vhodnější použít surový lněný olej, který je řidší.

Damarový lak je závěrečný lak, který se dá v maličkém množství přidávat do barev ke zvýraznění lesku.

Podklad pro olejomalbu: Olejovými barvami malujeme na šepsované plátno, desky z MDF potažené šepsovaným plátnem nebo na speciální papíry. Hotová plátna zakoupíme ve výtvarných potřebách nebo si vyrábíme sami. Podrobněji popíšeme v kategorii Plátna.

Podmalba: Podmalbu provádíme tužkou (podkresba) nebo rychleschnoucí olejovou barvou. Vytvářet ji můžeme, ale nemusíme. Slouží nám především k vytvoření kompozice obrazu. 

Výběr základních barev: Obecně panuje názor, že nám postačí 3 základní barvy a to žlutá, červená a modrá. Z nich potom namícháme všechny ostatní odstíny. Je to pravda, ale ne tak docela. Výhodou je, že získáme odstíny jakoby tón v tónu a obraz působí uceleně a barvy spolu ladí. Většinou se nám však nepodaří namíchat žádanou barvu stejně. Není nutné zakoupit najednou všechny barvy, což by bylo poměrně nákladné, ale přesto se přimlouváme za doplnění alespoň pár odstínů navíc. Pro začínající bychom doporučili:

Běloba titanová - je nejpraktičtější.

Ze žlutých-Kadmium žluté střední (je sice jedovatá, o něco dražší, ale má krásný ostrý tón). Žlutá ze skupiny oxidů železa- železitá žluť nebo okr světlý. 

Z červených-Kraplak, což je univerzální červená, ale nenamícháme z ní všechny odstíny červené. Kadmium purpurové a Kadmium červené tmavé (jsou sice jedovaté, ale syté. Alternativou je permanentní červeň. Pomalu schne, ale je zářivější než kadmia. Je dobré mít i nějakou z řady železitých červení, např. anglická červená.

Z modrých: Základem je Ultramarin, ten jinou barvou nenahradíme. Dobré je mít i Kobaltovou modř, Kobalt tyrkysový.

Černá barva se příliš nepoužívá, ale nelze ji nahradit. 

Zobrazit

OLEJOVÉ BARVY Počet produktů: 345

Podkategorie

 • Olejové barvy UMTON

  Mistrovské olejové barvy Umton nově v nabídce. Kvalitní umělecké české olejové barvy s dlouholetou tradicí. Jednotlivé tuby v balení 60 ml. 

 • Olejové barvy MASTER...

  Jednotlivé olejové mistrovské barvy z řady Master Class Nevskaya Palitra St. Petersburg vynikají svou kvalitou, sytostí pigmentů a světlostálostí. Jsou vhodné pro výtvarníky ale i zkušené amatéry. Vynikající poměr cena a výkon.

 • Olejové barvy Ladoga

  Všechny olejové barvy Ladoga v balení 46 ml jsou za jednotnou akční cenu 79,- Kč. Kvalitní jednotlivé olejové umělecké barvy Ladoga jsou syté, výrazné a husté konzistence. Pigmenty jsou světlostálé. Výrobce Nevskaya Palitra, St. Petersburg. Oleje jsou v balení 46 ml nebo 120 ml. 

 • OLEJOVÉ BARVY SADY

  Sady kvalitních ruských uměleckých olejových barev značky Ladoga a sady mistrovských olejů z řady Master Class. Barvy vynikají vysokou kvalitou, sytostí barev a vysokou světlostálostí a v neposlední řadě také příznivou cenou. Výrobce Nevskaya Palitra St. Petersburg.

 • MÉDIA A DOPLŇKY

  Doplňky k olejovým barvám jako jsou ředidla a ředítka, závěrečné a retušovací laky, rozličná média. Též pomůcky a ostatní doplňky, jenž vám zpříjemní a usnadní malování olejem.

na stránku
Zobrazeno 1 – 12 z 345 položek
 • Lak lesklý umělecký 400 ml Winsor & Newton s UV ochranou. Tento lak je určen pro ochranu olejových maleb, akrylových a alkydových barev.  Lak lze z nesavých povrchů odstranit White Spiritem. Aplikujte ze vzdálenosti 25-30 cm. Jeho předností je, že díla ošeřená tímto lakem nežloutnou. Pro maximální ochranu naneste jednu vrstvu a po uplynutí jedné...

  438,00 Kč
 • Lak matný umělecký 400 ml Winsor & Newton s UV ochranou. Tento lak je určen pro ochranu olejových maleb, akrylových a alkydových barev.  Lak lze z nesavých povrchů odstranit White Spiritem. Aplikujte ze vzdálenosti 25-30 cm. Jeho předností je, že díla ošeřená tímto lakem nežloutnou. Pro maximální ochranu naneste jednu vrstvu a po uplynutí jedné hodiny...

  438,00 Kč
 • Lak saténový umělecký ve spreji 400 ml Winsor & Newton s UV ochranou. Tento lak je určen pro ochranu olejových maleb, akrylových a alkydových barev.  Lak lze z nesavých povrchů odstranit White Spiritem. Aplikujte ze vzdálenosti 25-30 cm. Jeho předností je, že díla ošeřená tímto lakem nežloutnou. Pro maximální ochranu naneste jednu vrstvu a po uplynutí...

  438,00 Kč
 • UMTON 150 ml Polární bílá olejová mistrovská barva. Tato profesionální olejová barva byla vyrobena z nejkvalitnějších jemně rozemletých pigmentů. Pigmenty pocházejí od nejlepších evropských firem, které zaručují požadovanou světlostálost tak, aby Vaše díla zůstala zachována po staletí krásná. Za zmínku také stojí, že je do barev přidáván speciální...

  210,00 Kč
 • Kobaltový sikativ 100 ml Umton. Přípravek vhodný pro uměleckou olejomalbu, který se přidává pro rychlejší zasychání barvy. Tento sikativ je velmi koncentrovaný, obsahuje totiž 1,5% kobaltu. Obsah této lahvičky vystačí na 20kg lněného oleje. Na 1 kg lněného oleje přidejte 5 ml sikativu. Při běžném používání přidávejte pouze po malých kapkách....

  88,00 Kč
 • UMTON Olejové mistrovské barvy sada B 15x20 ml. Tato sada profesionálních olejových barev byla vyrobena z nejkvalitnějších jemně rozemletých pigmentů. Pigmenty pocházejí od nejlepších evropských firem, které zaručují požadovanou světlostálost tak, aby Vaše díla zůstala zachována po staletí krásná. Za zmínku také stojí, že je do barev přidáván speciální...

  766,00 Kč
 • UMTON Olejové mistrovské barvy sada A 15x20 ml. Tato sada profesionálních olejových barev byla vyrobena z nejkvalitnějších jemně rozemletých pigmentů. Pigmenty pocházejí od nejlepších evropských firem, které zaručují požadovanou světlostálost tak, aby Vaše díla zůstala zachována po staletí krásná. Za zmínku také stojí, že je do barev přidáván speciální...

  1 028,00 Kč
 • Olejová umělecká barva 46 ml Master Class Nevskaya Palitra. Řada Master Class byla navržena tak, aby splňovala vysoké požadavky profesionálních umělců, vyrobeny podle tradičních receptur a technologií. Intenzivní čistá barva se po zaschnutí nezmění. Olejové barvy jsou na bázi speciálně lněných olejů jejichž pozitivní vlastnosti ovlivňují dlouhověkost...

  157,00 Kč
 • Olejová umělecká barva 46 ml Master Class Nevskaya Palitra. Řada Master Class byla navržena tak, aby splňovala vysoké požadavky profesionálních umělců, vyrobeny podle tradičních receptur a technologií. Intenzivní čistá barva se po zaschnutí nezmění. Olejové barvy jsou na bázi speciálně lněných olejů jejichž pozitivní vlastnosti ovlivňují dlouhověkost...

  157,00 Kč
 • Olejová umělecká barva 46 ml Master Class Nevskaya Palitra. Řada Master Class byla navržena tak, aby splňovala vysoké požadavky profesionálních umělců, vyrobeny podle tradičních receptur a technologií. Intenzivní čistá barva se po zaschnutí nezmění. Olejové barvy jsou na bázi speciálně lněných olejů jejichž pozitivní vlastnosti ovlivňují dlouhověkost...

  157,00 Kč
 • Olejová umělecká barva 46 ml Master Class Nevskaya Palitra. Řada Master Class byla navržena tak, aby splňovala vysoké požadavky profesionálních umělců, vyrobeny podle tradičních receptur a technologií. Intenzivní čistá barva se po zaschnutí nezmění. Olejové barvy jsou na bázi speciálně lněných olejů jejichž pozitivní vlastnosti ovlivňují dlouhověkost...

  157,00 Kč
 • Olejová umělecká barva 46 ml Master Class Nevskaya Palitra. Řada Master Class byla navržena tak, aby splňovala vysoké požadavky profesionálních umělců, vyrobeny podle tradičních receptur a technologií. Intenzivní čistá barva se po zaschnutí nezmění. Olejové barvy jsou na bázi speciálně lněných olejů jejichž pozitivní vlastnosti ovlivňují dlouhověkost...

  287,00 Kč
Zobrazeno 1 – 12 z 345 položek