DECOUPAGE, UBROUSKOVÁ TECHNIKA

Informace

Slevy

DECOUPAGE, UBROUSKOVÁ TECHNIKA

Decoupage, dekupáž nebo chcete-li ubrousková technika vznikla v 18. století. Podstatou je nalepování obrázků natištěných na papírovém ubrousku, rýžovém papíru nebo dekupážním papíru na jakýkoliv podklad. Může jím být dřevo, sklo, porcelán, plast, polystyren, skořápky od vajíček, kámen, terakota, papír, kov, MDF, svíčky a dokonce i plátno a texti...

Decoupage, dekupáž nebo chcete-li ubrousková technika vznikla v 18. století. Podstatou je nalepování obrázků natištěných na papírovém ubrousku, rýžovém papíru nebo dekupážním papíru na jakýkoliv podklad. Může jím být dřevo, sklo, porcelán, plast, polystyren, skořápky od vajíček, kámen, terakota, papír, kov, MDF, svíčky a dokonce i plátno a textil. Dekorovat můžeme prakticky cokoliv. Jakmile vás tato technika chytne, jste ztraceni. Den bez dekupáže jako by nebyl. :-)

Přinášíme vám veškeré pomůcky, které k dekupáži potřebujete. Ubrousky, rýžové papíry, dekupážní papíry, lepidla na dekupáž a laky, krakelovací laky. Žhavou novinkou jsou rýžové papíry na dekupáž od firmy Stamperia.

Postup dekupáže je následující:

Nalepujeme-li ubrousek, nejprve oddělíme vrchní vrstvu třívrstvého ubrousku a pečlivě vystříhneme obrázek. Přiložíme jej na dekorované místo a zhora štětečkem přetřeme lepidlem na dekupáž. Natíráme zlehka tenkou vrstvou lepidla, aby se nám ubrousek nezkroutil, nepotrhal  a neudělal ,,varhánky". Chce to trošku cviku, ale párkrát to vyzkoušíte až získáte patřičnou rutinu a vaše obrázky budou hladké a krásné. Necháme zaschnout a nakonec přetřeme závěrečným lakem.

Nalepujeme-li rýžový papír, postupujeme podobně. Obrázek vystřihneme nebo otrháme, místo, kam chceme nalepit obrázek natřeme lepidlem, přiložíme obrázek a lepidlem natřeme ještě zvrchu. To proto, že rýžový papír je silnější a lepidlo by jím mělo prostoupit. Po zaschnutí nalakujeme.

Nalepujeme-li dekupážní papír, postupujeme stejným způsobem. Vystříhneme obrázek jen je třeba dekupážní papír předem na chvilku namočit vodou, protože není tak nasákavý, lepidlo by se do něj tak snadno nedostalo a obrázek by se mohl odlepovat. Namočením dekupážního papíru jej zvlhčíme a připravíme povrch pro snadné vsáknutí lepidla. A pak už jen přilepíme, necháme uschnout a na závěr přelakujeme.

Mějte na paměti, že podklad pod ubrouskem musí být vždy bílý, to proto, aby obrázek krásně vynikl. Neznamená to, že dekorovaný předmět musí být celý bílý, může být jakkoliv barevný, jen prostor pod obrázkem je třeba natřít na bílo.

Jen ještě jedna poznámka k dekupáži. Můžeme v podstatě použít jakékoliv PVA lepidlo, ale ta zpravidla obsahují větší množství vody a ubrousky se potom trhají, kroutí a obrázky časem žloutnou. Proto v naší nabídce najdete speciální lepidla na dekupáž od firmy Daily ART, která toto eliminují. 

K dekupáži neodmyslitelně patří krakelování. Co to vlastně je? Jde o to, vytvořit na dekorovaném předmětu praskliny tak, aby působil zestařeným dojmem. Ke krakelování používáme krakelovací laky. Krakelovací laky jednokrokové nebo dvoukrokové. Můžete si tedy vybrat, jak budou praskliny vypadat. Postup práce s krakelovacími laky je přehledně popsán u každého laku, v návodu najdete i vzor, jak budou vaše praskliny vypadat. Jestli chcete praskliny obyčejné, malé, velké nebo pavučinkové. To už jen na vaší fantazii.

Přejeme příjemné tvoření. Hrajte si a tvořte. :-)

Zobrazit

DECOUPAGE, UBROUSKOVÁ TECHNIKA Počet produktů: 117

Podkategorie

  • RÝŽOVÉ PAPÍRY STAMPERIA

    Rýžové papíry Stamperia mají svůj osobitý styl, jiskru a pověstnou italskou lehkost. Okouzlí vás nejen svými nádhernými motivy plnými fantazie, ale i úžasnými barvami. Jsou jednoduše úchvatné. Rýžové papíry Stamperia jsou velmi tenké, jemné, ale přesto pevné. Před použitím se nenamáčí. Pracujeme s nimi technikou decoupage. Můžete je nalepit na jakýkoliv povrch. Dřevo, dřevěné krabičky, malířské plátno, MDF desky, ale i MDF desky s plátnem, sklo, plast, kámen. Formát rýžového papíru A4  se hodí pro malířské plátno o rozměrech 20 x 30 cm. Pak už jen postačí plochý štětec se syntetickým vlasem, lepidlo na decoupage a lak na decoupage lesklý nebo matný. A můžete se pustit do tvoření. 

  • Rýžové papíry ITD
  • Ubrousky na decoupage
  • Lepidla na decoupage
  • Laky na decoupage
  • Krakelovací laky
na stránku
Zobrazeno 1 – 12 z 117 položek
Zobrazeno 1 – 12 z 117 položek